Program Rafała Pasonia

Mieszkam na obrzeżach historycznego miasta Jędrzejów w świętokrzyskiem. Od samego początku mojej przygody z gołębiami lotuję w Oddziale 0169 Jędrzejów, jednym z 23 Oddziałów Okręgu Kielce, liczącym ok. 2500 członków, z których wielu z nich osiąga znakomite wyniki w mistrzostwach Polski. Ważnym punktem w mojej hodowli oprócz bardzo dobrych gołębi jest utrzymanie ich w doskonałej kondycji oraz zapewnienie im najlepszej opieki zdrowotnej. Opracowałem własne receptury karm. Jestem zwolennikiem podawania naturalnych produktów oraz stosowania dobrze zbilansowanych ziół i suplementów dla gołębi.

 

W mojej hodowli postawiłem na jakość stosowanych karm oraz produktów ziołowych, witamin i minerałów, dzięki czemu moje gołębie uzyskują dobre wyniki na mistrzostwach Polski. Od około 2016 roku współpracuję z firmą Centrum Naukowo Badawcze ModernLab, posiadającej w swojej ofercie bardzo dobre preparaty ziołowe i mineralne, które po kilku sezonach testowania mogę z czystym sumieniem polecić każdemu hodowcy chcącemu ograniczyć stosowanie antybiotyków. Po przeprowadzonych testach w mojej hodowli opracowałem dawkowanie oraz sposób podawania tak, aby kuracje tymi produktami przynosiły jak najlepsze efekty zdrowotne w hodowli.

Konsultacje z Panem Rafałem Pasoniem – tel. 501 180 418

Całoroczny plan stosowania preparatów FortiVit w mojej hodowli.

 

FortiVit Impact

Styczeń 10-14 dniowa kuracja 5ml/1L wody wszystkie gołębie (lotowe i rozpłodowe).
Można połączyć kurację IMPACT + BRONCHOMAX. 5ml Impact plus 5ml Bronchomax
Kwiecień podczas wychowu młodych gołębi w gołębniku lotowym około 5-7dni 5ml/1L wody.
W sezonie lotowym, jeżeli jest potrzeba (pogorszenie odchodów u gołebi lotowych) 4 dni
(poniedziałek, wtorek, środa, czwartek) 5ml/1L wody.

Plan stosowania w gołębniku młodych.

Profilaktycznie po odstawieniu młodych 2-3ml/1L wody 2-3 dni w każdym tygodniu.

W okresie dużego ryzyka zachorowań gołębi młodych około 15 czerwca, jeżeli pogarsza się stan odchodów, przeprowadzam kurację ok. 7-10 dni 5ml/1L wody + TERMO CONTROL 5ml/1L wody + HYDRO BALANS 5ml/1L wody, potem 5 dni przerwy i powtarzam w razie potrzeby, jeżeli jest wszystko w porządku, przerwa jest dłuższa.

W okresie, kiedy zaczynają się loty treningowe gołębi młodych podaję IMPACT w potrójnym zestawieniu nawet do 3 tygodni cały czas. W przypadku, kiedy w dniu lotu treningowego prognozowany jest korzystny silny wiatr, wycofuję HYDRO BALANS i podaję gołębiom IMPACT + TERMO CONTROL jednocześnie w dniu koszowania.

W przypadku zachorowań w mojej praktyce hodowlanej przez ostatnie 3 lata od kiedy stosuję te produkty w takim zestawieniu i zwiększonej dawce, zaprzestałem podawania antybiotyków podczas choroby gołębi młodych. Błąd, który popełniłem i popełniają również inni hodowcy to przekarmianie gołębi młodych ciężkostrawną karmą. Z moich obserwacji wynika, że należy karmić gołębie młode lekkostrawną karmą i w niewielkiej ilości tak, aby zawsze odczuwały lekki głód, w tym najtrudniejszym okresie zachorowań wirusowych. Jako dodatkową wskazówką, aby podnieść odporność u młodych ptaków konieczne są szczepienia im więcej tym lepiej. W mojej hodowli stosuję pojedyncze szczepionki na paramyksowirozę, rota wirus, salmonellozę, harpeswirus oraz ospę.

W gołębniku rozpłodowym podczas wychowu gołębi młodych IMPACT + TERMO CONTROL + HYDRO BALANS, stosuję kurację ok. 7 dni w tej samej zwiększonej dawce. Kurację powtarzam w razie konieczności, zależnie od stanu odchodów u gołębi młodych w gniazdach.

FortiVit Bronchomax

Produkt ten stosuję jako kurację dla gołębi dorosłych lotowych, jak również w rozpłodzie, w miesiącu styczniu 15-20 dni 5ml/1L wody zawsze po kuracji IMPACTEM. Ponownie taką kurację powtarzam w miesiącu kwietniu przed pierwszym lotem konkursowym, jak również u gołębi młodych na początku sierpnia przed sezonem lotowym gołębi młodych.

Przed sezonem lotowym gołębi dorosłych i młodych przeprowadzam badania na posiew. Jeżeli wyniki są prawidłowe, nie stosuję żadnej kuracji antybiotykami. Pozostaję tylko przy kuracjach ziołami po według podanego schematu.


FortiVit Mineral

Minerały podaję wszystkim moim gołębiom lotowym i rozpłodowym. Uważam, że te produkt jest niezbędny, bez którego nie można prowadzić hodowli na wysokim poziomie lotowym i rozpłodowym. Z moich obserwacji wynika, że zawsze musimy uzupełniać niedobory w przypadku silnego obciążenia organizmu (np. loty, wychowanie młodych gołębi) przy stosowaniu nieodpowiednich karm o nieodpowiednim składzie. Podaję w dawce 2-3ml/1L wody, jeżeli są gorące dni to dostają karmę rano lub wieczorem (duża łyżka na 2 kg karmy 2-3 razy w tygodniu , zasypać ziołami lub pokrzywą).


FortiVit Biotyna Cynk / Dermo Balans

Stosuję w okresie pierzenia gołębi dorosłych i młodych w dawce 2-3ml/1L wody lub na karmę do momentu zmiany całego upierzenia (wrzesień, październik, listopad). 4-5 razy w tygodniu na jedno karmienie . Podaję jednocześnie razem ,1 łyżka stołowa na 2kg karmy zasypuje sproszkowanymi ziołami lub pokrzywą.


FortiVit Detox / Nefrotox

Produkty te stosuję przez cały rok u wszystkich gołębi , po całym okresie podania antybiotyku (podanie antybiotyku tylko w przypadku dodatniego wyniku na posiew). Po locie podaję na karmę(jednocześnie obydwa) poniedziałek, wtorek wieczorem zasypuję pokrzywą. Po sezonie lotowym 3-4 razy w tygodniu do momentu całkowitego spierzenia. Duża łyżka stołowa na 2 kg karmy, zasypać ziołami lub pokrzywą.


FortiVit Step 2

Probiotyk ten stosuję cały rok w gołębniku zarówno gołębi młodych jak również dorosłych. Podaję ten produkt 1ml/1L wody przez 2-3 dni i 7 dni przerwy, w razie potrzeby powtarzam, aby odbudować florę bakteryjną przewodu pokarmowego po dużym wysiłku (np. po locie lub przy odchowie młodych gołębi w gołębniku rozpłodowym).


FortiVit B-complex

W sezonie lotowym podaję po ciężkim locie na jedno karmienie (poniedziałek, wtorek) oraz w czwartek każdego tygodnia (na jedno karmienie). Można stosować po każdej kuracji antybiotykami w przypadku osłabienia organizmu (1-2 razy w tygodniu). Dawkowanie: 3-5 ml (mała łyżeczka) dodaje do małej ilości wody i podaję na karmę.


FortiVit AD3EC – Calcium

Bardzo skuteczne zestawienie witamin w hodowli, w szczególności witamina D oraz CALCIUM. Stosuję w sezonie lotowym po każdym locie i pod koniec tygodnia (jedno karmienie). Zapobiega przeciążeniom skrzydeł u gołębi lotowych, wzmacnia kościec i stawy. Cały rok stosuję w gołębniku rozpłodowym oraz u młodych gołębi po odstawieniu. (1 duża łyżka na 2 kg karmy – karma podawana jest po wyschnięciu (około 15 minutach).

W  sezonie lotowym oraz gołębniku młodych gołębi po odstawieniu można łączyć AD3EC CALCIUM + B-COMPLEX ( łyżka stołowa jednej i drugiej witaminy na 2 kg karmy dwa razy w tygodniu)
                                                        W gołębniku rozpłodowym można łączyć AD3EC CALCIUM + B-COMPLEX+ EMBRIO.


FortiVit Mytek

Naturalny środek przeciw grzybom u gołebi. Stosuję go po kuracji antybiotykami (jeżeli jest konieczność podania antybiotyku). Profilaktycznie można stosować we wszystkich gołebnikach.


Uważam, że wszystkie produkty FORTIVIT, których używam w mojej hodowli, szczególnie preparaty ziołowe to starannie dobrane składniki łączące ze sobą wyjątkowe właściwości ziół. Wytwarzane są z najlepszych jakościowo ziół. Ich jakość utrzymywana jest na najwyższym poziomie. Receptury mieszanek ziołowych opracował lekarz weterynarii Łukasz Latała właściciel firmy Centrum Naukowo badawczego w Opolu.

Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.